Çinko Nikel Kaplama

İçerisinde özel bir talep istenmediği sürece standart olarak %12-15 oranında nikel bulunduran alaşımlı elektrolitik kaplama türüdür. Nikel alaşımlı çinko kaplama prosesi özellikle kırmızı pasa karşı yüksek korozyon koruması sağlar. Diğer çinko alaşımlı kaplamalara göre daha yüksek aşınma direnci gösterir. Sertleştirilmiş çeliklerde kullanıma elverişlidirler. Tüm yüzeylerde homojen kaplama kalınlığına ulaşmasını sağlar. Siyanürsüz olması ile çevreye duyarlı kaplamadır.

Alkali veya asidik çözeltili banyolar ile uygulanabilen Çinko-Nikel kaplama, kaplama kalınlığının daha kolay kontrol edilebilir ve kaplama performasının daha iyi olması sebebiyle alkali Çinko-Nikel kaplama daha yaygın olarak tercih edilmektedir.

Yüksek sıcaklıkta çalışan parçalar için mükemmel yapışma ve korozyon direncinde çinko nikel alaşımlı kaplama tartışmasız en iyi prosestir. Orjinal olarak yaklaşık 20 yıl önce kullanılmaya başlanan proses, günümüz teknolojisinde geliştirilmiş ve bir çok aplikasyonlarda banyo hakimiyeti, kaplama kalitesi ve görüntüsü düşük amper sahalarında mükemmel dağılımı ile özellikle otomotiv üreticileri için vazgeçilmez bir alternatif olmuştur.

Ürün Kaplama Standartları

  • ASTM B 841;

            -TYPE A/E CLASS 1 

            -TYPE A/E CLASS 2

            -TYPE D/E CLASS 1 

            -TYPE D/E CLASS 2 

            -TYPE D GRADE 5/10/18

  • AMS 2417
  • AMS 2434B
  • GM 6280