Fosfat Kaplama

Fosfat grubu kaplamalar, demir/çelik malzemelerin yüzeyinde elektrik direncini artırarak yalıtkanlık görevi görmelerini ayrıca korozyon dayanımlarında artışlar sağlar.

Çinko Fosfat

Boyama işlemi öncesi yüzeyde tutunurluğu artırma özelliği ve korozyon dayanımı sağlamaktadır. Bu sayede, boya altında ki yüzeyde meydana gelebilecek korozif durumlara karşı dayanıklı yüzeyler elde etmek mümkündür. Kaplamanın doğal rengi fosfat öncesi parçaya yapılan mekanik işleme göre veya çelik alaşımına göre açık griden koyu gri tona doğru değişkenlik gösterebilir.

Mangan Fosfat

Mangan fosfat metal yüzeyinde bir tabaka görevi yapar. Yağ emme ve bu yağı uzun süre bünyelerinde tutma özelliklerinden dolayı dişli, piston ve silah gibi hareketli mekanizmalarda metal-metal sürtünmesini azaltmak için kullanımı yaygındır. Kaplamanın doğal rengi fosfat öncesi parçaya yapılan mekanik işleme göre veya çelik alaşımına göre koyu griden siyah tona doğru değişkenlik gösterebilir.

İlgili Standartlar

  • MIL-DTL-16232G Type M ,Type Z Class 1 ,2,3 ve 4 (Bu standartlar uluslar arası, ana standartlar olup bunların haricinde müşteri standardı da olabilir.)
  • BB-A-002
  • DOD-P-16232